News Room Guyana
Latest News from Guyana Live on E-Networks E1 7PM

Wiltshire, Fernandes shine at National Squash Championships

0

By Treiston Joseph  

Taylor Fernandes and Shomari Wiltshire were in top form when the 2017 Woodpecker Products Junior National Squash Championships concluded on Sunday at the Georgetown Club. While 10 champions were crowned during the championships, it was Wiltshire and Fernandes who stole the spotlight, especially on the final day of action.

Wiltshire defeated Daniel Islam in three tough games to win both the Under-17 and Under-19 titles 11/6, 11/8, 11/7. Wiltshire’s accuracy and shot creativity was impeccable and while Islam showed grit and great reaction, Wiltshire’s overall game and instinct was too much for him to handle in both finals which got him the most outstanding male trophy.

In addition, Wiltshire was also crowned Under-15 champion with a straight set win over Samuel Ince-Carvalhal 11/3, 11/3, 11/5. Meanwhile, Fernandes outplayed Rebecca Low in the final match winning comfortably in straight games 11/4, 11/5, 11/6.

Fernandes simply seemed in a class all by herself and that was evident by the ease in which she outplayed not just Lowe but all her opponents as she continues to rise as one of the top females and players in the sport and will definitely be a great asset to the junior squad.

Makeda Harding also played well on Sunday, winning both the Under-15 and Under-17 female titles with her stellar play while finishing second behind Fernandes in the Under-19 category to gain the most outstanding girl trophy.

Harding topped Aliyah Persaud in Under-15 action in straight sets- 11/1, 11/2, 11/3 for a dominant showing. Kirsten Gomes was the top Under-13 female showing her wit against Paige Fernandes in straight sets that finished 11/6, 11/4, 11/1. 

Meanwhile, Sunday’s full results are as follows:  

Girls Under-11- Beau Fernandes defeated Isabella Ramjohn 11/4, 11/8, 11/1

Boys Under-11- Louis Da Silva beat Shiloh Asregado 11/1, 11/8, 11/2; Chad De Abreu beat DhirenPersaud  12/10, 11/5, 11/4; Mohyryan Baksh beat Nathan Rahaman 11/3, 11/1, 11/5. 

Girls Under-13- Kirsten Gomes beat Paige Fernandes 11/6, 11/4, 11/1.

Boys Under-13- Demetrius De Abreu defeated James Mekdeci 11/5, 11/8, 11/7; Zachary Persaud beat Liam Carpenter 11/0, 11/1, 11/3; Michael Alphonso beat Ethan Jonas 11/4, 11/8, 11/6.

Girls Under-15- Kirsten Gomes beat Teija Edwards 11/3, 11/1, 11/1; Makeda Harding beat Aliyah Persaud 11/1, 11/2, 11/3; Abosaide Cadogan beat Madison Fernandes 5/11, 11/9, 8/11, 12/10,11/6; Aliyah Persaud beat Jahcinta Adams 11/2, 11/1, 11/1.

Boys Under-15- Jason Gomes defeated Dominic Collins 5/11, 11/9, 11/4, 11/8; Mikhail Persaud beat Osmond Mack 11/7, 11/8, 5/11, 11/5; Shomari Wiltshire beat Lucas Jonas 11/1, 11/1, 11/2; Samuel Ince-Carvalhal beat Gianni Carpenter 11/3, 11/7, 11/4.

Girls Under-19- Taylor Fernandes beat Rebecca Low 11/4, 11/5, 11/6; Taylor Fernandes beat Sarah Lewis 11/1, 11/7, 11/3.

Boys Under-17/19- Alex Cheeks beat Anthony Islam 11/3, 11/6, 11/5; Shomari Wiltshire defeated Daniel Islam 11/6, 11/8, 11/7.

Winners of categories are as follows:

Girls Under-11

Beau Fernandes – Winner

Christiana Fernandes – Second

Isabella Ramjohn- Third

Boys Under-11

MohyryanBaksh – Winner

Louis Da Silva – Second

Nathan Rahaman – Third

Shiloh Asregado – Fourth

Girls Under-13

Kirsten Gomes – Winner

Paige Fernandes – Second

Haley Carpenter – Third

Boys Under-13

Michael Alphonso – Winner

Demetrius De Abreu – Second

Ethan Jonas – Third

James Mekdeci – Fourth

Girls Under-15

Makeda Harding – Winner

AbosaideCadogan – Second

Kirsten Gomes – Third

Madison Fernandes – Fourth

Boys Under-15

Shomari Wiltshire – Winner

Samuel Ince – Carvalhal – Second

Gianni Carpenter – Third

Lucas Jonas – Fourth

Girls Under-17

Makeda Harding – Winner

AbosaideCadogan – Second

Kirsten Gomes – Third

Maya Collins – Fourth

Boys Under-17/19

Shomari Wiltshire – Winner

Daniel Islam – Second

Alex Cheeks – Third

Girls Under-19

Taylor Fernandes – Winner

Makeda Harding – Second

Rebecca Low – Third

Most Improved girl – Kirsten Gomes

Most improved boy – Michael Alphonso

Most outstanding girl – Makeda Harding

Most outstanding boy – Shomari Wiltshire

Leave A Reply

Your email address will not be published.