Nationals 2022: Records tumble on opening day of Track and Field

0

At least three records were broken as the crust of the action in Track and Field at this year’s National Schools’ Championship commenced at National Track and Field Centre, Leonora, on Tuesday.

Though some heats were staged on Sunday, the entire Nationals switched to Track and Field with Swimming and Cycling completed.

Ranetta Liverpool of District 15 (New Amsterdam) had a throw of 34.43m in the Girls’ U-18 Javelin to erase the record of 27.00m set by Prudence Codrington of South Georgetown in 2017.

Santos Osafodos of District 15 set a new record in the male teachers’ Shot Put U-41 with a throw of 16.42m to erase the record of 12.57m set by Roy Haney of District 3 in 2017.

Saliq McClmont of District 10 had a best of 23.89m to win the female U-21 Discuss and also reset the record of 19.23m held by Marika Tyrell of District 7 in 2017.

High Jump (Boys U-14)

  1. Shariq Allicock – District 10 (Upper Demerara/Kwakwani)
  2. Courtney Haynes – District 6 (Corentyne)
  3. Javan Francis – District 9 (Rupununi)

High Jump (Girls U-14)

  1. Jadala Cruz – District 7 (Cuyuni Mazaruni)
  2. Jada Lamaizon – District 10 (Upper Demerara/Kwakwani)
  3. Natisha Best – District 15 (New Amsterdam)

Discuss (Girls U-12)

  1. Athalia Simmons – District 7 (Cuyuni Mazaruni) -16.67m
  2. Sheleza Boston – District 2 (Essequibo Coast/Pomeroon) -16.13m
  3. Rayana Duncan – District 4 (East Coast Demerara) -15.33m

Discuss (Boys U-12)

  1. Josiah George – District 4 (East Coast Demerara) – 21.12m
  2. Michael Mohamed – District 3 (West Demerara) – 19.38m
  3. Hamilton Fraser – District 2 (Essequibo Coast/Pomeroon) – 18.56m

Javelin (Boys U-20)

  1. Sean Hunte – District 15 (New Amsterdam) – 46.31m
  2. Quincy Sampson – District 2 (Essequibo Coast/Pomeroon) – 44.27m
  3. Brue Vincent – District 1 (North West) – 41.41m

Javelin (Girls U-20)

  1. Ester Marks – District 10 (Upper Demerara/Kwakwani) – 39.96m
  2. Shenia Joseph – District 1 (North West) – 22.99m
  3. Priya Yap – District 6 (Corentyne) – 19.22m

Long Jump (Girls U-20)

  1. Keliza Smith – District 3 (West Demerara) – 5.60m
  2. Amrist Hector – District 15 (New Amsterdam) – 5.09m
  3. Kayla Bamfield – District 11 (North Georgetown) – 4.49m

Long Jump (Boys U-20)

  1. Wesley Tyndall – District 11 (North Georgetown) – 6.93m
  2. Daniel Adolph – District 10 (Upper Demerara/Kwakwani) – 6.34m
  3. Darius Collins – District 5 (West Coast Berbice) – 6.22m

Discuss (Boys U-14)

  1. Kaymali Stoute – District 12 (East Georgetown) – 29.19m
  2. Samuel Griffith – District 6 (Corentyne) – 25.82m
  3. Jeremiah Andries – District 3 (West Demerara) – 25.65

Javelin (Girls U-18)

  1. Ranetta Liverpool – District 15 (New Amsterdam) – 32.43m (record) – Prudence Codrington (South Georgetown) 27.00 – 2017
  2. Tia Isaacs – District 5 (West Coast Berbice) – 24-29m
  3. Deena Fredericks- District 1 (North West) – 24.02m

Javelin (Boys U-18)

  1. Sanjay Algoo – District 15 (New Amsterdam) – 56.13m
  2. Julian Gordon – District 10 (Upper Demerara/Kwakwani) – 45.01
  3. Rohit Pedro – District 1 (North West) – 41.93

High Jump (Boys U-10)

  1. Tacoordeen Menyelex – District 9 (Rupununi)
  2. Kurt Welcome – District 7 (Cuyuni Mazaruni)
  3. Kenan Benn – District 2 (Essequibo Coast/Pomeroon)

Teachers (Discuss- Female U-21)

  1. Shaliq McClmont – District 10 (Upper Demerara/Kwakwani) – 23.89m (record) Marika Tyrell 19.23m (District 7) – 2017
  2. Overna Burnette – District 7 (Cuyuni Mazaruni) – 23.24m
  3. Stacy Ferdinand – District 6 (Corentyne) – 20.94m

Teachers (Shot Put – Male U-41)

  1. Santos Osafodos – District 15 (New Amsterdam) – 16.42m (record) Roy Haney – District 3 – 12.57m – 2017
  2. Mark Sampson – District 13 (South Georgetown) – 11.39m
  3. Samuel Thompson – District 12 (East Georgetown) – 10.22m
Leave A Reply

Your email address will not be published.